Program Roztocze 2017, 8 – 11 czerwca Majdan Kasztelański

Program Roztocze 2017, 8 – 11 czerwca Majdan Kasztelański

 

Subiektywny i Nikogo niezobowiązujący program Roztocze 2017 8 – 11 czerwca Majdan Kasztelański

                                  http://www.agroturystykawnowinach.pl/oferta.php

Roztocze jest interesujące z czterech powodów:
Jest to (a raczej już było) kulturowe pogranicze. Mieszały się tutaj rozmaite nacje, w tym polska, rusińska (nie ukraińska!), żydowska. W średniowieczu Roztocze przechodziło z rąk do rąk. Dalekim echem są pozostałości grodów czerwieńskich (Roztocze Zachodnie). Czy przetrwały jeszcze jakieś ślady tej kulturowej różnorodności? Wydaje się, że II wojna światowa i powojenne wysiedlenia zmieniły wszystko. A może tu i ówdzie przetrwał jeszcze genius loci?
Roztocze było rdzeniem Ordynacji Zamojskiej. W XVII w łącznie ze starostwami obejmowała ona aż 6% obszaru RP. Twórcą potęgi rodu Zamojskich był mąż stanu, Kanclerz RP, Hetman Wielki Jan Zamojski, postać nietuzinkowa i zasłużona, budowniczy Zamościa, perły Lubelszczyzny. Losy Ordynacji są ciekawe – zarządzanie latyfundium, sylwetki ordynatów, sposób ich życia, goście odwiedzający Zwierzyniec, polowania.
Wojenna tragedia. Zamojszczyzna – obok Warszawy – była bodaj najbardziej doświadczoną wojną częścią Generalnej Guberni. Wymordowanie ludności żydowskiej, getta, obóz zagłady w Bełżcu, wysiedlenia ludności polskiej, pacyfikacje, walki partyzanckie. Obowiązkowa lektura to unikalne pamiętniki dr Klukowskiego, lekarza, dyrektora szpitala w Szczebrzeszynie.
Geograficznie i przyrodniczo jest to region mało znany. Zainteresowanie tym regionem było – także w Klubie – letnie. Tym bardziej jest wart zobaczenia. Ogólnie jest to pasmo wzgórz ciągnące się od Lwowa do Kraśnika, dział wodny Bugu i Sanu. Kręgosłupem polskiej części jest Wieprz. Wyobraźnię budzi Tanew, lessowe wąwozy na Roztoczu Zachodnim, torfowiska puszczy Solskiej.

Propozycja jest tylko ramowa, generalnie robimy to na co mamy ochotę!

8/ 06, czwartek
Dla tych którzy przyjadą wcześniej i będą mieli ochotę proponuję krótką wycieczkę do rezerwatu Szum
9/ 06, piątek
Szlak roztoczańskich Szumów (dojazd sam. do Suśca), ew. dwie wersje wycieczki, dłuższa 16 km, znaki niebieskie
Wizyta w roztoczańskiej winnicy (Agroturystyka Polana w Lipowcu). Degustacja tutejszych win. Losowane kierowców. Uwaga, szczegóły nie są jeszcze uzgodnione!
10/06, sobota, Tropem historii
Pałac i park (100 ha, 35 gat. drzew) Zamojskich w Klemensowie
Szczebrzeszyn – zwiedzanie
Lessowe wąwozy. Wokół Kawęczynka. Warianty do wyboru
Zwierzyniec – zwiedzanie
Browar w Zwierzyńcu – zwiedzanie i degustacja (rekompensata dla kierowców do przemyślenia)
11/06, niedziela
Wycieczka do rez. Florianka, w Parku Narodowym (dąb Florian 30m wys., 7,4 m. obwodu, ośrodek hodowli konika polskiego, ścieżka dendrologiczna)
W drodze powrotnej – dla tych którzy mają ochotę – Zamość.

                                                  /przygotowany przez Jurka Drygalskiego/

About Marek Giziński

W SKT "W Siną Dal" byłem od XI 1969 do VI 1974 r. Studiowałem wówczas w UŁ na Wydziale M-F-Ch kierunek fizyka, specjalizacja fizyka teoretyczna.W Klubie byłem szefem sekcji "Propagandy i informacji" - dzisiaj - Dział Marketingu i Reklamy a w okresie 1973-74 przewod.Komisji Turystyki i Sportu przy Radzie Uczelnianej ZSP / SZSP.

Comments are closed.